4. septembris - Pasaules seksuālās veselības diena
4. septembrī tika atzīmēta Pasaules seksuālās veselības diena, kuras mērķis ir aktualizēt katra cilvēka tiesības uz seksuālo labbūtību.
Bērnu, pusaudžu un jauniešu izglītošana par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem ir svarīga, jo bez zināšanām par savu ķermeni, tā uzbūvi un norisēm tajā, kā arī izpratni par savu personību, emocijām, attiecību veidošanu, ģimenes plānošanu, jauniem cilvēkiem ir lielāks risks piedzīvot nelabvēlīgu pieredzi un nodarīt kaitējumu savai veselībai.
Nozīmīgs seksuālās veselības priekšnosacījums ir arī seksuāli transmisīvo infekciju (STI) un reproduktīvās sistēmas slimību profilakse, tāpēc ir tik būtiski jau skolas vecuma bērniem skaidrot par nepieciešamajiem piesardzības un profilakses pasākumiem. Piemēram, vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV) var novērst dzemdes kakla, maksts, vulvas vēža attīstību sievietēm, dzimumlocekļa vēža attīstību vīriešiem, anālā kanāla, kā arī mutes un rīkles vēža attīstību gan sievietēm, gan vīriešiem.
Pasaules seksuālās veselības dienas ietvaros SPKC speciālisti ir izstrādājuši:
infografiku ar mītiem un faktiem par seksuālo veselību (.pdf un .png. formātos), lai kliedētu mītus pusaudžu un jauniešu vidū un sekmētu zināšanas par šo tēmu;
video prezentāciju 5.-7. klašu audzēknēm par menstruālo ciklu, iekļaujot informāciju, kas ir menstruālais cikls, kā skaitīt menstruālā cikla dienas, kā mazināt diskomfortu menstruāciju laikā, menstruāciju produktu daudzveidība;
informatīvu plakātu par piekrišanu (.pdf formātā);
darba lapas pamatskolas un vidusskolas skolēniem par piekrišanu (.pdf formātā).
Tāpat aicinām iepazīties ar SPKC un Veselības ministrijas izstrādātājiem informatīvajiem materiāliem par seksuālo un reproduktīvo veselību:
· Brošūra “Attiecības un veselība - mana atbildība”
· Brošūra “Meitenes, puiši un pubertāte”
· Informatīvs materiāls pedagogiem Personīgā higiēna (6.-7. klasei) (sadaļa Nr. 5 Ķermeņa izmaiņas pubertātes periodā un intīmās zonas higiēna)
· Izglītojošs video Pusaudžiem par intīmo higiēnu
· Metodiskie ieteikumi pedagogiem Reproduktīvā veselība, dzimumattīstība, attiecību veidošanas un atbildība
· Brošūra HIV/AIDS, B un C hepatīts, seksuāli transmisīvās infekcijas
· Brošūra Seksuālā un reproduktīvā veselība dāmām un kungiem pēc 50 gadu vecuma
· Brošūra "Zīlīte" vecākiem. Materiāls vecākiem sarunām par seksu ar pusaudžiem un jauniešiem
· Buklets HIV infekcija
· Buklets "HIV nešķiro. Tas attiecas arī uz Tevi!"
· Kampaņa par vakcināciju pret CPV "Uzvari cīņā ar vēzi, pirms tā sākas"
· Kampaņa "CIK BRĪVI TU RUNĀ SEKSA VALODĀ? PAR VEIKLU VALODU!"
Citi noderīgi materiāli:
ü Informatīvs materiāls pegagogiem par veselības izglītību ''Vesels bērns'' (1.-6. klase) (sadaļa Seksuālā un reproduktīvā veselība)
ü Videolekcija Seksuālā un reproduktīvā veselība 1.-6. klases skolēniem
ü Informatīvs materiāls pegagogiem par veselības izglītību ''Vesels pusaudzis'' (5.-7. klase) (sadaļa Seksuālā un reproduktīvā veselība)
ü Videolekcija Seksuālā un reproduktīvā veselība 5.-7. klases skolēniem
ü Informatīvs materiāls pegagogiem par veselības izglītību ''Vesels jaunietis'' (10.-12. klase) (sadaļa Seksuālā un reproduktīvā veselība)
ü Videolekcija Seksuālā un reproduktīvā veselība 10.-12. klases skolēniem
ü Izglītojošie materiāli NVO ''Papardes zieds''
Ar informāciju par seksuālo un reproduktīvo veselību var iepazīties arī SPKC mājaslapas sadaļā “Seksuālā un reproduktīvā veselība”.
Ar citiem SPKC izstrādātajiem informatīvajiem materiāliem iespējams iepazīties šeit.
Materiālus, pie kuriem ir atzīme "Pieejams drukātā formātā", iespējams saņemt bez maksas drukātā veidā, iepriekš aizpildot mājaslapā esošo pasūtījuma formu.
Pasūtītajiem materiāliem pakaļ jādodas uz Slimību profilakses un kontroles centru Rīgā, Duntes ielā 22, k-5, darba dienās no plkst. 9.00 līdz 16.30, iepriekš obligāti vienojoties ar SPKC pārstāvi par konkrētu saņemšanas dienu un laiku (sagaidot SPKC pārstāvja apstiprinājumu).