15. maijs - Starptautiskā ūdens drošības diena
7. maijs, 2024 pl. 9:02,
Nav komentāru
Ik gadu 15. maijā tiek atzīmēta Starptautiskā ūdens drošības diena ar mērķi vairot izpratni par slīkšanas novēršanu, kā arī izglītot sabiedrību par drošību pie un uz ūdens. Turklāt 15. maijs Latvijā ir peldsezonas atklāšanas datums.
Aktīvajā peldsezonā strauji pieaug riski, kas saistīti ar traumu gūšanu pie ūdenstilpēm un uz ūdens. Lai atpūta nebeigtos ar nelaimes gadījumu vai pat letāli, svarīgi atgādināt un aktualizēt drošas peldēšanās pamatprincipus gan bērniem, gan pieaugušajiem.
Latvijā 2022. gadā tika reģistrēti 99 nāves gadījumi slīkšanas un noslīkšanas dēļ tostarp 4 bērni vecumā līdz 14 gadiem.[1] No visiem 2022. gadā reģistrētajiem slīkšanas un noslīkšanas gadījumiem lielākā daļa bija noslīkuši atklātās ūdenstilpēs dabā.
Lēcieni uz galvas ūdenī ir vieni no biežāk sastopamajiem mugurkaula traumu cēloņiem un nereti beidzas ar noslīkšanu vai smagu traumu, ietekmējot cilvēka spēju veikt kustības un pašaprūpi, radot neatgriezeniskas izmaiņas dzīves kvalitātē.
Lai aktualizētu Starptautisko ūdens drošības dienu, SPKC speciālisti ir izstrādājuši (skat. pielikumā un failiem.lv saitē):
- Prezentāciju .ppt un .pdf formātos pamatskolas skolēniem ar dažādiem izglītojošiem uzdevumiem https://failiem.lv/u/efzt49vj6b?k=0fd953bd;
- Informatīvu materiālu .pdf un png. formātos izglītojamo vecākiem “Iepazīstini bērnu ar drošības noteikumiem pie un uz ūdens!”;
- Infografiku .pdf png. formātos jaunāko vecumgrupu audzēkņiem “Esi ūdensdrošs” drošības pamatprincipu pie un uz ūdens apguvei;
- pirmsskolas un sākumskolas izglītojamo apņemšanās plakātu .pdf png. formātos par drošības pamatprincipu ievērošanu, uzsākoties peldsezonai.
Aicinām veicināt izglītības iestādes pārstāvju izpratni par drošību pie un uz ūdens, kā arī izmantot un izglītības iestādes mājaslapā un sociālajos tīklos ievietot SPKC speciālistu izveidotos materiālus par padomiem drošai atpūtai pie ūdens.
Tāpat aicinām izmantot citus SPKC izstrādātos materiālus par drošību, atpūšoties pie ūdens:
Bērniem:
- 360 grādu virtuālā tūre, lai identificētu bīstamas situācijas un uzzinātu, kā droši atpūsties pie ūdens;
- Video “Esi ūdensdrošs”;
- E. Kurpnieka stāsts par neveiksmīga lēciena ūdenī uz galvas sekām;
- Infografika “Peldies droši”;
- Informatīvais materiāls “Man ir mugurkauls”;
- Darba lapas “Esi drošs pie un uz ūdens”;
- Infografika "Drošas un piemērotas peldvestes izvēle"
Jauniešiem un pieaugušajiem:
- Slēptā kamera: Nelec uz galvas ūdenī!;
- Video “Pārgalvis=bezgalvis”;
- Infografika “Pārgalvis=bezgalvis”;
- Infografika “Peldies droši”;
- Video “Pārgalvības cena. Nelec! Jura Kalniņa stāsts”;
- Video “Pārgalvības cena. Nelec! Elvja Kurpnieka stāsts”;
- Video “Pārgalvības cena. Nelec! Mārtiņa Karnīša stāsts”;
- Infografika “Peldies droši”.
Ar visiem SPKC izstrādātajiem informatīvajiem materiāliem iespējams iepazīties šeit.
Papildu noderīgu informāciju par drošu atpūtu pie un uz ūdens var meklēt SPKC mājaslapas sadaļā “Pārgalvības cena. Nelec!”.
Atgādinām, ka Starptautiskā ūdens drošības diena ir noslēdzošā izvirzītā tematiskā veselības diena konkursā par titulu “Aktīvākā NVVST izglītības iestāde 2023./2024. mācību gadā”, tādēļ līdz 22. maija plkst. 23:59 gaidīsim iesūtītu Jūsu izglītības iestādē īstenotās aktivitātes aprakstu šīs tematiskās veselības dienas ietvaros (skat. pielikumā aktivitātes apraksta veidni).
Ceram, ka šie materiāli palīdzēs veicināt izglītības iestādes darbinieku, izglītojamo un izglītojamo vecāku izpratni par drošību pie un uz ūdens!