Žetons - piederība savai skolai
1.novembrī Dagdas vidusskolā notika Žetonu vakars – īpašs notikums 12. klašu skolēnu dzīvēs. Jau gadu desmitiem katru mācību gadu ir svētki ar ierastām tradīcijām: abiturientu žetonu saņemšanu, spēka vārdiem eksāmenos un tradicionālo klases priekšnesumu. Prieks par izieto ceļu, bet skumjas un atbildība, ka ar katru dienu tuvojamies eksāmeniem un izlaidumam. Kopumā šis pasākums klases biedrus tuvina vēl vairāk.
Pasākuma emocionālākais mirklis allaž ir tas, kad skolēni saņem īpašo savas skolas simbolu –žetonu, kas vienmēr atsauks atmiņā Dagdas vidusskolā pavadītos skolas gadus un mudinās atkal visus satikties Absolventu vakarā. Simbolisko dāvanu - žetonu saņēma arī 12.a klases audzinātāja Aina Slesare un 12.b klases audzinātāja Ināra Galilejeva.
Pasākuma gaisotne bija lieliska un valdīja vienotības gars. Paldies 11.a klases skolēniem un klases audzinātājai Ausmai Grizānei par ieguldīto darbu – imidžs, idejas, prezentācijas, konkurss, apsveikumi un novēlējumi. Koncerts. Laimīgi un pārsteigti bijām ne tikai mēs, divpadsmitie, bet arī skatītāji.
Paldies visiem, kas bija šajā vakarā kopā ar mums.
Lai mums viss izdodas!
12.kl. jaunieši un audzinātājas Aina un Ināra
Zināmais nezināmajā, nezināmais zināmajā
“Latvijas Skolas somas” ietvaros ir laba iespēja apmeklēt izglītojošas un aizraujošas vietas, kur var jautri un ar jēgu pavadīt laiku kopā ar klasesbiedriem un skolotājiem. 4.oktobrī 12.a un 12.b klases skolēni izmantoja šo iespēju, lai dotos ceļojumā uz Minhauzena muzeju un Bīriņu pili.
Neliels ieskats zināmajā un nezināmajā.
Barons Minhauzens ir tipisks 18. gs. muižnieku pārstāvis, kura galvenā nodarbošanās un izpausmes veids bija karš un medības. 1744. gada 2. janvārī kirasieru leitnants Hieronīms Kārlis Frīdrihs fon Minhauzens ir salaulājies ar tiesneša barona fon Duntena meitu Jakobīni. Laulībā viņi nodzīvoja 46 gadus. Skaistākie un neaizmirstamākie dzīves mirkļi ir bijuši tieši Duntē.
2005. gada 32. maijā barons Minhauzens ir atgriezies Duntes muižā – muzejā, savā sapņu zemē Ulubelē.
Mēs devāmies izbaudīt Minhauzena meža taku, kas ir garākā apses koka taka Eiropā un piemērota izturīgajiem un zinātkārajiem. Tas bija 2,5 km garš piedzīvojums turp un atpakaļ, satiekot daudzās koka skulptūrās iedzīvinātos stāstu varoņus, līdz nonācām Vidzemes pludmales baltajās smiltīs.
Ceļu turpinājām uz Bīriņiem. Bīriņu pils parka teritorijā ir neskaitāmi dabas un cilvēku radīti unikāli pieminekļi. Bīriņu pils ēka attiecināma uz neogotiku, Bīriņu muižas ūdenstornis ir Baltijā vienīgais muižas centra ūdenstornis ar atjaunotu, vēl joprojām darbojošos vēja rotoru, stallis, kur mīt ne tikai zirgi un ponijs, bet arī trušu saime.
Pateicoties šim projektam, skolēniem ir iespēja mācīties ne tikai skolas solā. Divpadsmitie guva labus iespaidus un zināšanas vēsturē un kultūrā. Katram ir nepieciešamas iemaņas fantazēt, lai nezaudētu sevi, savas vēlmes un sapņus. Zināt, izzināt un uzzināt…
12.ab klašu audzinātājas Aina Slesare, Ināra Galilejeva
Skolas soma
‘’Skolas soma’’ projekta ietvaros 7.a un 7.b klases apmeklēja Latvijas Kultūras akadēmijas Rīgas Kino muzeju un Rīgas motormuzeju.
Dibināts 1988. gadā, Latvijas Kultūras akadēmijas Rīgas Kino muzejs ir vienīgais šai mākslas nozarei veltītais muzejs Latvijā, kas pēta, popularizē un saglabā latviešu kino mantojumu.
Skolēniem bija iespēja noskatīties pirmās pasaulē tapušās filmas no tādiem pazīstamiem kino veidotājiem kā Brāļi Limjēri, Meljess, Edisons u. c. un salīdzināt tās ar mūsdienās veidotām filmām. Nodarbības laikā skolēni guva ieskatu kino žanros un caur vizuāliem piemēriem uzzināja, kas ir kustības ilūzija un kā tā tiek izmantota kino.
Nodarbība sākas ar vizuālu ceļojumu kino vēsturē, iepazīstot attēla iekustināšanas pirmsākumus – no ēnu teātra līdz pirmo optiskās ilūzijas rotaļlietu izgudrošanai.
Motormuzejā apmeklējam tehniski radošu nodarbību ‘’Vēja enerģija: no vējdzirnavām līdz elektroauto’’.
Nodarbības sākumā dalībniekiem izstāstīja, kas ir vējš un kā vēja enerģiju iespējams izmantot. Praktiskajā daļā no dotajiem materiāliem skolēni izgatavoja spārnus vēja ģeneratoram, ko komandu sacensībās izmēģināja pie mākslīgā vēja.
Nodarbības noslēgumā skolēni nostiprināja jauniegūtās zināšanas par vēju un aerodinamiskajiem spēkiem, pilnveidojot un uzlabojot izgatavoto modeli.
Noslēgumā skolēni apskatīja unikālu izstādi ‘’Leonardo da Vinči mašīnas’’, kas ir pieejama tikai šajā mācību gadā. Tā bija lieliskā iespēja skolēniem pētīt, izzināt un iedvesmoties no renesanses laikmeta ģēnija, no viņa daudzveidīgajiem devumiem mākslā un inženierzinātnē. Skolēni aplūkoja detalizētas konstrukcijas, kuras atklāja Leonardo da Vinči novatorisko domāšanu un veicināja jauniešu interesi par tehnikas un inženierzinātņu attīstību.
Klašu audzinātājas: L.Mačukāne un T.Žvirble
Latvijas Mazpulku projektu forums “Mazpulki Latvijas lauku attīstībai”.
19. oktobrī, kad skolēniem sākās brīvlaiks, Dagdas centīgākie mazpulcēni devās uz Bulduru tehnikumu, lai piedalītos Latvijas mazpulku svarīgākajā pasākumā - forumā jeb mazpulku darbu skatē, lai prezentētu savus projektus, darbs pie kuriem notika no marta līdz pat oktobrim.
Praktiska darba izstrāde (sakņu pētersīļu un dārza sojas audzēšana un pētīšana), darbu plānošana, grāmatvedības aprēķinu veikšana, rezultātu apkopošana un izvērtēšana un secinājumi – garš projekta izstrādes process, kas nav nemaz tik vienkāršs. Un, gatavojoties forumam, vēl jāpadomā par to, kā prezentēt un pārsteigt vērtēšanas komisiju, jo ir jāatbild uz jautājumiem, jāaizstāv savs viedoklis.
Agnese Geka arī šogad drosmīgi izvēlējās biznesa projektu un izvirzīja sev mērķi izaudzēt sakņu pētersīļus pārdošanai “Ezerkauliņiem”. Diemžēl iegūtā raža neattaisnoja cerības. Jau pavasarī bija problēmas ar sēklu dīgšanu, bet rudenī izrādījās, ka lielākā daļa sakņu neatbilst kvalitātes prasībām. Taču Agnese var lepoties, ka ir ar savu darbu nopelnījusi algu! Forumā Agnese saņēma II pakāpes sertifikātu.
Pārējie foruma dalībnieki izvēlējās pētījuma projektus par sakņu pētersīļu audzēšanu, audzējot dārzeni, veica novērojumus un rezultātu analīzi. Forumā Raivis Munda, Lauris Borovkovs un Jānis Kavuns veiksmīgi aizstāvēja savus projektus un ieguva I pakāpes sertifikātus.
104.Dagdas mazpulka vadītāja Anna Krilova
Audiovizuālās darbnīcas programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros
Šajā rudenī 8.a un 8.b klases izvēlējās savādāku aktivitāti – tiešsaistes audiovizuālās datorgrafikas darbnīcu un digitālā foto darbnīcu. Ventspils digitālā centra pasniedzēji rosināja skolēnus papildināt savas zināšanas par Latvijas mākslas norisēm, izzināt Latvijas mākslas vēsturisko mantojumu, gan arī gūt ieskatu par mākslas darbiem, kuru izveidei mūsdienās tiek izmantota datorgrafika.
Nodarbībās tika apgūtas praktiskās iemaņas plakātu veidošanā, attēlu apstrādē, apgūstot IT piedāvātās iespējas. Sevišķi tika novērtēta datorgrafikas darbnīca, jo pasniedzēji izmantoja straumēšanas iespējas, veidojot īsus video par svarīgākajām darbībām. Video ir pieejami skolēniem arī pēc nodarbības, kas ļauj savā tempā apgūt jauno, vēlreiz noskatīties nesaprotamo, atcerēties aizmirsto.
Citādas un praktiski noderīgas darbnīcas – tas ir skolēnu vērtējums!
8.a un 8.b klašu audzinātājas Anna Krilova un Rita OroleKarjeras nedēļa 9.b klasē
2024.gada no 7. oktobra līdz 11.oktobrim Dagdas vidusskolā notiek Karjeras nedēļas pasākumi. Tās mērķis ir palīdzēt izglītojamiem iepazināties ar profesijām; profesionālās izglītības iestādēm; uzzināt par karjeras iespējām. 9.klašu skolēniem tāpat, kā 12.klašu skolēniem, jāpieņem nopietno lēmumu mācību gada beigās: kādu profesiju viņi vēlētos apgūt nākotnē, kur apgūt nepieciešamās prasmes un iemaņas izvēlētajā profesijā. Par to jau jāsāk domāt vēl skolā. Atrast atbildes uz jautājumiem: par ko es gribu kļūt, kur es varu apgūt šo profesiju, kas man jāzina un jāmāk, kādas man ir iespējas karjerā- palīdz daudzveidīgi karjeras nedēļas pasākumi visā gadā garumā.
Ceru, kā gūta pieredze un zināšanas par šīm profesijām palīdzēs jauniešiem aizdomāties par sapņu profesiju un izdarīt pareizo izvēli nākotnē. Pateicāmies skolas karjeras konsultantam Regīnai Pauliņai par palīdzību ekskursiju organizēšanā.
9.b klases audzinātāja Snežana Smirnova
Dagdas vidusskolā RIPO sācis “ripot”.
Jau otro gadu Dagdas vidusskolā, pateicoties Krāslavas novada pašvaldības jauniešu iniciatīvu konkursam, tiek realizēti skolēnu pašpārvaldes rosināti projekti, šogad tas ir projekts “RIPO”.
Sadarbojoties, konsultējoties un veiksmīgi rodot risinājumu, pie skolas tika uzcelta velosipēdu novietne. Projekta tapšanā iesaistījās 8.-9.klases skolēni, mājturības un tehnoloģiju skolotājs un skolas tehniskais personāls.
Pašpārvaldes dalībnieki veica aptauju un sarunas ar 6.-9.klašu skolēniem par viņiem nepieciešamajiem remontdarbiem skolas vides labiekārtošanā, lai apzinātu nepieciešamību labiekārtot velosipēdu un skrejriteņu novietni pie skolas un atrašanās vietas izvēli.
Projekta mērķis bija veicināt prasmi plānot, darboties komandā, ko skolēni veiksmīgi paveica. Uzsākot darbu pie projekta, visi iesaistītie zēni kopā ar mājturības un tehnoloģiju skolotāju Aigaru Viguli gan izvēlējās, gan sagatavoja vietu novietnes uzstādīšanai, gan, atsākot darbu septembrī, kopā krāsoja, stiprināja un uzstādīja objektu. Tas noteikti sekmēja skolēnu pieredzes gūšanu praktisku darbu veikšanā un, ieguldot savu darbu, gūt reālu pienesumu skolas vides labiekārtošanā.
Pozitīvi ir tas, ka iesaistītie skolēni sadarbojās savā starpā, arī ar skolotāju un tehniskajiem darbiniekiem. Gribas teikt paldies mūsu saimniecības daļas vadītājam Aigaram Orolam un viņa komandai par celtniecības materiālu sagādi un palīdzību novietnes tapšanā.
Projekts “RIPO” (velosipēdu novietne) būs ilgtspējīga celtne, kas ir veicinošs faktors skolēnu veselīga dzīvesveida popularizēšanai, aktīvai velosipēdu izmantošanai nokļūšanai skolā.
Velosipēdu un skrejriteņu novietne pie skolas vizuāli uzlabo skolas vidi, tai ir praktisks pielietojums, jau šoruden ļoti aktīvi tiek izmantota. Tā būs ilgtspējīga celtne. Izmantojot skolas līdzekļus, plānots vizuāli un praktiski vēl nedaudz veikt uzlabojumus.
Irēna Maļkeviča
Dagdas vidusskolas direktores vietniece audzināšanas jomā,
projekta “Ripo” koordinatore
“Latviski domāt, latviski runāt, latviski just” ( Kārlis Mīlenbahs)
1998. gada 15. oktobrī Satversmes 4. pantā tika nostiprināta valsts konstitucionālā vērtība: „Valsts valoda Latvijas Republikā ir latviešu valoda.” Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita vadībā pieņemts Valsts valodas likums (2021.g.)
Valsts valodas dienā Latviešu valodas aģentūras direktore Inita Vītola atzīst: „Kad runājam par valodu, mēs zinām, ka katram tā nozīmē ko savu ‒ atšķiras mīļākie vārdi un izteicieni, atšķiras mūsu zināšanas un vārdu krājums. Bet svarīgs ir kopīgais: mūs visus vieno latviešu valoda ‒ mūsu valsts valoda. Svinēsim Valsts valodas dienu, runājot latviski, izzinot latviešu valodu un tās vēsturi, domājot par latviešu valodas pastāvēšanu nākotnē. Mums ir iespēja visiem kopā veidot Valsts valodas dienas atzīmēšanas tradīcijas.”
Dagdas vidusskolas 12.ab klašu skolēnu(Latviešu valoda II) 3 komandas piedalījās tiešsaistes erudīcijas spēlē „Es un Satversmes 4. pants”, lai pārbaudītu un pilnveidotu savas zināšanas par latviešu valodu. 50 jautājumi 5 kārtās, apmēram 400 - komandu un individuālo dalībnieku konkurence.
Rezultāti bija iepriecinoši:
“Narūta” – komandas kapteine Anastasija Potapova (Raitis, Jolanta, Sintija M., Sintija V.) 40.vieta
“Alus cienītāji” – komandas kapteinis Artjoms Dorofejevs (Kirils, Valērija A.) 87. vieta
“DV VELVA” – komandas kapteine Anžela Kovalevska (Vita, Viktorija, Evelīna, Laura) 114.vieta.
Secinājums izskanēja erudīcijas konkursa beigās – Ko esmu
ieguvis/usi, piedaloties spēlē „Es un Satversmes 4. pants”?
Prieku un gandarījumu. Sapratu, ka man patīk spēlēt spēles. Jaunas zināšanas
par latviešu valodu. Vērtīgi pavadītu laiku.
Informāciju apkopoja latviešu valodas un literatūras skolotāja Aina Slesare
Mācību ekskursija uz Raunas siera ražotni
Lai varētu iepazīties ar sekmīgiem uzņēmējdarbības piemēriem, 10.oktobrī, mēs, 11.klases skolēnu grupa devāmies uz Raunas siera un makaronu ražotni. Tā bija lieliska iespēja klātienē apskatīt siera un makaronu ražošanas procesu. Mūs laipni sagaidīja Zane, kura stāstīja par savu pašapkalpošanās veikalu. Degustējām kanapē siera maizītes un knapsieriņus.
2006. gadā Ceriņu ģimene uzsāka savu uzņēmējdarbību. Uzņēmuma saimniekam Ilmāram Ceriņam ir piena produktu pārstrādes tehnologa izglītība, viņa sieva Zane ir komunikāciju un uzņēmējdarbības menedžere. Ilmāra mamma Marija iedrošināja dēlu uzsākt uzņēmējdarbību. Tā ir vienīgā ražotne Baltijā, kurā ražo zaļo, beramo sieru, kura sastāvā ir kaltēts sierāboliņš. 2011. gadā tika ražoti pirmie makaroni, kurus nosauca par mājas makaroniem.
Raunas siera ražotne piedāvā arī citus beramos sierus - ar garšaugiem un garšvielām, ar ķiploku garšu, ar baraviku garšu. Lielākā daļa produktu tiek ražoti, izmantojot dabīgas sastāvdaļas un tradicionālus ražošanas paņēmienus. Šie sieri ir kļuvuši populāri gan vietējā tirgū, gan arī ārpus Latvijas.
No uzņēmējdarbības viedokļa šāda pieeja izceļ “Raunas Siera Ražotni” starp lielajiem starptautiskajiem zīmoliem, veidojot to kā autentisku, uz vietējo tirgu orientētu ražotni. Lai veiksmīgi virzītu produktu tirgū, Ceriņu ģimene aktīvi izmanto sociālo tīklu mārketingu un piedalās vietējos tirdziņos, kas apliecina mūsdienīgu pieeju zīmola attīstībai un klientu piesaistei. Raunas siera ražotne uzsver gan kvalitāti, gan ilgtspējīgu ražošanu, sadarbojoties ar vietējiem zemniekiem un rūpējoties par vidi.
Pati “Siera ražotne” ierīkota kādreizējās “Raunas lauktehnikas” noliktavas ēkā. Daļu starta kapitāla Ilmārs Ceriņš nopelnīja strādājot ārvalstīs. Visus celtniecības un labiekārtošanas darbus paveicis pats. Ģimene neņēma nekādus kredītus, to ko nopelnīja, to arī izmantoja apgrozījumā. Soli pa solim tika izveidots uzņēmums, kurā tirgošana notiek bez pārdevēja līdzdalības. Tas ir kļuvis par pašapgādes un godprātīgas uzņēmējdarbības modeli, kur cilvēki uzticas viens otram, ciena ražotāju darbu.
Raunas Siera Ražotne ir izveidojusi stabilu reputāciju Latvijas tirgū, kā arī paplašinās Baltijas valstīs un ārvalstu tirgū. Uzņēmums plāno turpināt eksperimentēt ar jauniem produktiem un paplašināt eksportu, lai sasniegtu plašāku starptautisku auditoriju. Raunas Siera Ražotne aktīvi piedalās dažādos vietējos pasākumos, tirdziņos un izstādēs, kur patērētāji var iepazīties ar produkciju. Šī stratēģija stiprina uzņēmuma atpazīstamību un ļauj pircējiem novērtēt produkta kvalitāti un garšu.
Mums bija liels prieks apmeklēt šo ražotni un nogaršot piedāvāto produkciju. Bija ļoti patīkami uzzināt vairāk par veiksmīgu uzņēmumu, kurā tika ieguldīts liels darbs un mīlestība. Protams, mēs nepalaidām garām iespēju iegādāties visdažādākos gardumus!
11.klases uzņēmējdarbības grupas vārdā, Katrīna Kuzņecova
Jauna tradīcija
Šogad skolā ieviešam jaunu tradīciju - saldo “PALDIES” dienu. Katra mēneša beigās apkopojam visas skolas saimes lielākus un mazākus panākumus, sasniegumus skolas vai ārpusskolas mērogā, vietējā kopienā, par kuriem bieži vien mēs pat nezinātu.
Septembra mēnesī “saldo paldies” teicām par pasākumu vadīšanu, piedalīšanos konkursā, sporta sacensībās “Rudens kross” un “Vieglatlētikas sacensībās” Krāslavas novadā Latvijas karatē čempiona titula iegūšanu, iesaistīšanos ‘Erasmus” projektā, par skolotāju atklāto stundu vadīšanu un iesaistīšanos Vislatvijas nacionālo veselību veicinošo skolu semināra organizēšanā.
Paldies sakām ne tikai skolēniem, bet arī skolotājiem un tehniskajiem darbiniekiem, pulcējoties svinību zālē un pasniedzot kādu saldumiņu .
Šis it kā nelielais pagodinājums saņēmējam sniedz prieku un gandarījumu, ka esi pamanīts un ka ar mani lepojas visa skolas saime.
Lai veicas oktobrī!
Skolas administrācija
Dagdas vidusskolā 26.septembris aizritēja aktīvi, interesanti un veselīgā gaisotnē, jo pie mums viesojās Nacionālo Veselību Veicinošo skolu tīkla koordinatori no Rīgas SPKC, Krāslavas, Daugavpils, Ikšķiles, Rēzeknes, Limbažiem, Feimaņiem un Ezerniekiem pieredzes apmaiņas seminārā “Izglītojamo talantu attīstība, dalība izglītības iestādes un kopienas kultūras un veselību veicinošos pasākumos labbūtības veicināšanai”.
Pateicoties SPKC Veselības veicināšanas vadības nodaļas vadītājas Maijas Kalpišas un vecākās veselības veicināšanas koordinētājas Bertas Leimanes, pasākums izdevās vērtīgs, izzinošs un iedvesmojošs. Pateicamies Krāslavas novada projektu speciālistei Olgai Gekišai par izsmeļošu stāstījumu veselību veicinošā jomā vietējā kopienā, realizējot apjomīgus projektus. Sirsnīgi vārdi veltāmi mūsu talantīgajiem skolēniem un skolotājiem, kuri muzicēja, vadīja nodarbības, atbalstīja un palīdzēja pasākuma veiksmīgā norisē. Pasākumu atklājot visus priecēja Jolantas un Roberta Stankeviču duets, 10.-12.kl. zēnu vokālais ansamblis un mūsu dziedošie skolotāji.
Ciemiņi varēja vērot jauku nodarbību “Ābolīša pamācības” 2.klasē, kuru vadīja Ilze Tukiša un Lidija Kartenko, klases stundu 8.a klasē “Mīli savu tuvāko kā sevi pašu”, skolotāja Anna Krilova un nodarbību 11.klasē “Dainu skapis, latviešu tautasdziesmas vārdos un mūzikā”, skolotājas Olga Boboviča un Rita Orole.
Noslēgumā visi semināra dalībnieki Andrupenes lauku sētā baudīja mieru, relaksāciju, piedaloties Evijas Maļkevičas- Grundeles vadītajā māla darbnīcā, mielojoties ar gardajām pusdienām, klausoties muzeja vadītājas Skaidrītes Pauliņas humorpilno un sirsnīgo ekskursiju.
Dienas izskaņā SPKC pārstāves piedalījās arī skolas vecāku kopsapulcē, informējot klātesošos par veselīga dzīvesveida svarīgo lomu bērnu un jauniešu izaugsmē un attīstībā. Detalizēti izklāstīja par dažādām atkarībām, kuru izplatība diemžēl parādās arī mūsu skolēnu vidū.
https://www.spkc.gov.lv/lv/jaunumi?category%5B693%5D=693
Direktores vietniece Irēna Maļkeviča
Aizraujošs stāsts par militāro aliansi - NATO
Ir pagājuši 20 gadi, kopš Latvija ir pasaulē spēcīgākās politiskās militārās alianses – NATO – dalībvalsts. Ziemeļatlantijas līguma organizācijā, jeb NATO, šobrīd ir 32 dalībvalstis. Latvija blokam pievienojās 2004.gada 29.martā kopā ar tādām valstīm kā Igaunija, Lietuva, Bulgārija, Rumānija, Slovākija un Slovēnija.
Kādi ir bijuši šie 20 gadi NATO sastāvā, ko Latvija ir ieguvusi un kā NATO ir kļuvusi vēl spēcīgāka? Uzzināt atbildes uz šiem jautājumiem 12.a un 12.b klašu skolēni tikās ar ASV vēstniecības pārstāvi Nilu Studentu un NATO kareivjiem – Mr.Houterier un Mr. Hepler.
Pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā, sabiedrotie aktivizēja NATO aizsardzības plānu: NATO Baltijas gaisa patrulēšanas operāciju, gādājot par Latvijas un pārējo Baltijas valstu gaisa telpas drošību.
Aizraujošais stāsts viegli saprotamā angļu valodā un iespēja uzdot jautājumus, kā arī diskusija par propagandas ietekmi un jaunākām ziņām, padarīja tikšanos par neformālu un iedvesmojošu.
Angļu valodas skolotāja Larisa Mačukāne
Meža ekspedīcija
18. septembrī Dagdas vidusskolas 6.a un 6.b klases skolēni devas mācību ekskursijā uz Kalupes pagastu, apskatījās Nīcgales Lielo akmeni un piedalījās AS "Latvijas valsts meži" organizētajā "Meža ekspedīcijā", kuras laikā mežsaimnieku vadībā veica izglītojošu pārgājienu dabā ar 10 meža izziņas pieturām.
Katrā pieturā skolēni veica praktiskus uzdevumus: noskaidroja, kas tiek ražots no mežā iegūtajiem resursiem, noteica koku vecumu un augstumu, mācījās skaitīt koku gadskārtas, noteica, cik skāba ir meža augsne, aprēķināt koku skaitu hektārā, cik ātri aug mežs. Skolēni tika iepazīstināti, kā notiek jaunaudžu aizsargāšana no meža zvēriem, kādi faktori var ietekmēt meža postījumus. Skolēniem bija iespēja iejusties inženieru lomā un apgūt prasmes bez naglām uzbūvēt tiltu pēc Leonardo da Vinči projekta.
Pārgājiena noslēgumā visi pulcējās atpūtas vietā, lai baudītu līdzi paņemtos gardumus un pārrunātu dienā piedzīvotos iespaidus.
Arvis: “Es uzzināju daudzas lietas par mežu – kā uzzināt koku vecumu, kā noteikt augšanas apstākļus un kā strādā meža darbinieki”.
Mārtiņš: “Man Meža ekspedīcijā patika kopābūšanas laiks ar klasesbiedriem. Mēs daudz uzzinājām par mežu, cik tas ir svarīgs mums. Ļoti patika celt tiltu”.
Aleksanadra: “Ļoti patika stacijā “Aizsargājam mežu” zīmēt darba burtnīcā”.
Sabīne: “Visvairāk patika zāģēt koku un uzzināt, cik precīzi nozāģēju. Izvēlēties priekšmetu un uzminēt vai tā sastāvā ir koks”.
Liene: “Šogad pirmā ekskursija manai klasei bija brauciens uz Latvijas valsts mežiem, un tas bija ļoti forši!
Mēs staigājām pa mežu un mums stāstīja daudz interesantas informācijas par kokiem, drošību mežā un kopumā par pašiem mežiem. Tur bija 9 dažādas stacijas, un katrā no tām mums stāstīja un rādīja kaut ko jaunu. Mums rādīja, kā izmērīt koka garumu, kā pasargāt kokus no mizgraužiem un citiem kukaiņiem, mēs pat cēlām tiltu no dažiem dēļiem neizmantojot naglas!
Pēdējā stacijā mēs gardi paēdām un devāmies uz māju.
Man šī ekskursija ļoti patika, jo tā bija ļoti interesanta, neparasta un jautra.
Beigās gribu pateikt milzīgu paldies skolotājām Diānai Kiseļovai un Allai Dzalbei par jauko, izzinošo ekskursiju!”
Paldies VAS ‘’Latvijas valsts meži’’ komandai par iespēju mācīties dabā!
Informāciju apkopoja 6.a un 6.b klases audzinātājas Alla Dzalbe un Diāna Kiseļova
Kāds “putns” esmu es?
Jānis Baltvilks lieliski prata „lasīt” dabu, to visā tās smalkumā aprakstot gan dzejo|os, gan stāstos. Viņš neuzkrītoši atgādināja, ka katram kokam, krūmam, puķei, putnam, zvēram, zivij un kukainītim ir unikālas īpašības un Cilvēka dots vārds. Lakstīgala, dzērve, dzērvene, staltradzis, sīlis, sermulītis, zeltgalvītis, krustknābis, dižraibais dzenis, vītiņš, čuņčiņš, svirlītis, virši, mellenāji, brūklenāji, kārkls, kadiķis, cūkpiene: tie ir skaisti, skanīgi vārdi, kas liecina par mūsu senču vērību un tuvību dabai.
Jānis Baltvilks bija šī mantojuma glabātājs un tālāk devējs. Viņš pievērsa uzmanību kūsājošajai dzīvībai ap mums, kas čivina, vidžina, ūjina, vītero, šalc, svilpo un mutuļo, izsējas un izšķiļas, nārsto, vairojas un mirst tepat mums blakām: tā ir daba, kuras dzīvā šūna mēs esam.
Dagdas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā 17.septembrī notika Dzejas dienu lasījumi, kurā piedalījās Dagdas vidusskolas 6.b klases skolēni. Viņi lasīja Jāņa Baltvilka dzejoļus, klausījās autora dzīvesstāstu skolotājas Ainas vēstījumā, iepazinās ar vēl nesen izdoto žurnālu “Zīlīte” saturu un sajūsminājās par Ābeču izstādi.
Karīna: Mēs dziedājām jautru dziesmiņu “Lielā zive”, vārdus uzrakstījis J. Baltvilks.
Emīls: Dzejas dienā mēs stāstījām dzejoļus, dziedājām dziesmu, skatījāmies žurnālus “Zīlīte”.
Arvis: Mēs daudz ko uzzinājām par Jāni Baltvilku – dzejnieku, dabas mīļotāju un sargātāju.
Karolina: Man patika bibliotēkas mājīgā atmosfēra. Baidījos slikti nolasīt dzejoli.
Liene: Paldies par jauko cienastu!
PALDIES par sadarbību Dagdas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļas vadītājai Ilonai Bronkai, bibliotekārei Ilonai Augustovai un darbiniecei Helēnai Punculei.
Uz tikšanos citos pasākumos!
6.b klases skolēni un latviešu valodas skolotāja Aina Slesare
Dāvinājums Dagdas vidusskolai
2024. gada 16. septembrī militārajā bāzē “Ādaži” dienošie sabiedroto karavīri no NATO daudznacionālās kaujas grupas Latvijā kopā ar Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes pārstāvjiem pasniedza grāmatu un galda spēļu ziedojumu Dagdas vidusskolai. Ziedojums tika pasniegts Dagdas vidusskolai, Ilūkstes Raiņa vidusskolai, Krāslavas Varavīksnes vidusskolai un Zemgales vidusskolai.
Šīs iniciatīvas mērķis ir veicināt skolēnu kvalitatīvu brīvā laika pavadīšanu gan starpbrīžos, gan pēc mācību stundām. Dāvinājumā iekļautas daiļliteratūras grāmatas un dažādas galda spēles, kas ne tikai izklaidēs, bet arī attīstīs skolēnu radošās un stratēģiskās domāšanas prasmes.
Šī labdarības akcija kļuvusi iespējama, pateicoties Itālijas kontingenta karavīru iniciatīvai. Vasarā Itālijas armijas karavīri militārajā bāzē "Ādaži" rīkoja picas un lazanjas pēcpusdienu, kuras laikā karavīri tika aicināti ziedot labdarībai. Karavīru atsaucība bija ievērojama un savākto ziedojumu 7. augustā Itālijas kontingenta pārstāvis pasniedza Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes komandierim pulkvedim Oskaram Kudlim.
Grāmatu un galda spēļu ziedojums Latgales un Sēlijas reģionos tika pasniegts laikā, kad Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde kopā ar NATO daudznacionālās kaujas grupas Latvijā karavīriem piedalās visaptverošas valsts aizsardzības mācībās "Namejs 2024".
Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigāde
Tēvu diena
2024. gada 13. septembrī notika sākumskolas klašu Tēvu dienai veltītais pasākums ,,Futbola mačs ar tēti”. Pasākumā piedalījās 8 komandas, katrā no tām bija 3 tēvi un 3 bērni. Šis pasākums saliedēja un stiprināja draudzību starp tēviem un bērniem un arī starp klases biedriem un vecākiem. Futbola spēlē svarīgi ne tikai gūt vārtus, bet arī atbalstīt citam citu.
Tas vēlreiz parādīja, ka kopā mēs esam stiprāki ne tikai laukumā, bet arī dzīvē.
Aktīvi bija ne tikai dalībnieki, bet arī līdzjutēji, ar plakātiem, ar skaļiem uzmundrinājuma saucieniem.
Sīvā cīņā 1. vietu izcīnīja 4. a klases komanda, 2. vietu ieguva 3. b klases komanda, 3. vietu ieguva 2. b klases komanda.
Esam pateicīgi visiem tēviem, kuri atsaucās aicinājumam un piedalījās spēlē, visiem skolēniem, kas spēlēja un mūsu saldo balvu sponsoriem Raitim Azinam un Artjomam Gekišam.
Dagdas vidusskolas direktore Vija Gekiša
ASV vēstniecības pārstāvji Dagdas vidusskolā
Šī gada 10. septembrī Krāslavas novadu savā pirmajā darba vizītē apmeklēja ASV vēstniecības Latvijā diplomāte, Politikas un ekonomikas nodaļas pārstāve Rayna Farnsworth, lai uzzinātu vairāk par novada domes un pašvaldības iestāžu darbību, prioritātēm, kā arī pilsētas un novada aktualitātēm.
Dagdas vidusskolai ir sadarbība ar ASV vēstniecību, ar kuras palīdzību tika veikta apkures sistēmas uzlabošana un arī ventilācijas ierīkošana sporta zālē, tad Rayna Farnsworth un politikas speciālists Kirils Teniševs apmeklēja mūsu skolu, lai uzzinātu vairāk par skolu, tās dzīvi. Notika arī tikšanās ar vidusskolēniem, kur ASV vēstniecības Latvijā diplomāte, Politikas un ekonomikas nodaļas pārstāve Rayna Farnsworth pastāstīja par sevi, par savām karjeras iespējām, atbildēja uz skolēnu jautājumiem.
Angļu valodas skolotāja Larisa Mačukāne, kura piedalījās mācībās ASV, ir uzaicināta uz ASV vēstniecību, uz tikšanos.
Mēs ceram arī uz turpmāko sadarbību.
Dagdas vidusskolas direktore Vija Gekiša
Sajust vēju dzejā
Edīte Olupe savā “Vēju grāmatā” aicina tuvāk iepazīt it kā neredzamo, bet allaž sajūtamo vēja klātbūtni un izjust tā daudzveidību un strādīgumu: “Vējš ir visur: klajā laukā un torņa smailē, kuģa burās un meitu brunčos, pūķa astē un vēja tunelī, ērģeļu stabulēs un dzirnavu spārnos, vietvārdos un buramvārdos, grieķu mītā un tautasdziesmas četrrindē.”
Pamatojoties uz šīs grāmatas enciklopēdisko informāciju un fascinējošo tēlu, Dagdas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā 12.septembrī notika Dzejas dienu lasījumi, kurā piedalījās Dagdas vidusskolas 12.klases skolēni.
12.klašu skolēnu atsauksmes par Dzejas dienām:
Sintija M.:
Lasot dzejoļus, attīstījām gan atmiņu, gan runas prasmes. Šī gada mūsu dzejas
motīvs asociējas ar svaigumu dabā un metaforiski - pārmaiņām dzīvē, kuras var
būt gan pozitīvas, gan negatīvas.
Artjoms: Interesanti uzzināt, ka par vēju ir tik daudz dzejoļu, sacerēts dziesmu par vēja tematiku. Pasākuma beigās mēs apskatījām bibliotēkas tematisko izstādi par visdažādākajām ābecēm, sākot no padomju laikiem līdz mūsdienām.
Anžela: Man bija neparasti tas, ka izvēlētais dzejolis patiešām mani uzrunāja, jo dzejoļa liriskais tēls vējš bija kā brīvības un neatkarības simbols. Tā ir kustība laikā, telpā, kas ietekmē mūsu dzīvi un izvēli. Bija aizraujoši klausīties klases biedru lasījumus, kā viņi izjuta savus dzejoļus.
Evelīna: Manuprāt, bibliotēka un tās atmosfēra ideāli der kā pasākuma vieta dzejas lasījumiem.
Valērija B.: Skolēni praktizēja publisko runu, ne tikai lasot dzeju, bet arī pamatojot savu izvēli un vēja nozīmi autora un savā dzīvē.
Daniela: Dzejoļi ar vēja motīvu ir laba rudens un mācību gada ieskaņa, jo dzejoļos vējš nozīmē pārmaiņas un vēlmi kustēties tālāk.
Raitis: Man patika muzikālās pauzes. Es biju izbrīnīts par sevi, ka pārzinu latviešu mūziku, un to, cik interesanta var būt diskusija par vēju.
Anastasija: Vējš vienmēr bijis ne tikai asociācija brīvībai, neatkarībai, mīlestībai, bet arī gadalaiku aprakstam. Skolēni lasīja dzejoļus, klausījās dziesmas par vēju, piedalījās dažādās aktivitātēs.
Vēja motīvs turpinājās arī piektdien Dagdas vidusskolas radiofonā, kur Dzejas dienu rīta lasījumā piedalījās Raitis, Aleksejs, Artjoms.
PALDIES par sadarbību Dagdas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļas bibliotekārei Ilonai Bronkai un labajam, nemanāmajam palīgam Helēnai.
Latviešu valodas un literatūras skolotāja Aina Slesare
Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības Latgales novada starpfināls Rēzeknē
Saulainajā septembra dienā Rēzeknē norisinājās Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības Latgales novada starpfināls. Krāslavas novadu pārstāvēja Dagdas vidusskolas skolniece Liene Matjušonoka. Saliedēto bibliotekāru un skolotāju (Aina, Diāna, Ilona un Viktorija) pavadījumā Dagdas vidusskolas 6. b klase devās uz Rēzekni atbalstīt klasesbiedreni.
,,Mūsu Liene ir vislabākā lasītāja,” jautrās klasesbiedru balsis pavadīja Lieni uz skatuvi. Liene saņēma diplomu un balviņas par drosmi uzstāties un aizraut lasītājus ar fragmenta lasīšanu no Astrīdas Lindgrēnas grāmatas ,,Brāļi Lauvassirdis" , ka arī guva jaunu lasīšanas pieredzi. Par lasīšanu Liene teica: ,, Es esmu izvēlīga lasītāja. Man patīk grāmatas ar neparastiem piedzīvojumiem.”
Foto: Evika Muizniece
Lai lasītprieks pavada meiteni visas dzīves garumā!
Zaļo gaismu Skaļajai lasīšanai!
Krāslavas novada bibliotēkas
Bērnu literatūras nodaļas vadītāja
Viktorija Urbanoviča